وبسایت خبری
امروز: دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹

رهسپاریم با ولایت تا شهادت زنده ایم

صنایع دستی سیستان و بلوچستان
تحفه ای در دست مسافران نوروزی
صنایع دستی سیستان و بلوچستان، بیانگر استعداد، ذوق، هنر و آفرینش های سازنده هنرمندان سیستانی و بلوچ در طول تاریخ است.

 به گزارش سرویس خبری پایگاه اطلاع رسانی طایفه شهنوازی به نقل ازعصرهامون، مردمان پهناورترین استان  از گذشته تا کنون زیبایی‌های طبیعت را با ذوق و هنر خود آمیخته و با خلق آثاری زیبا چشم مسافران نوروزی را به خود جلب می کنند تا صنایع دستی سیستان و بلوچستان تحفه ای باشد برای مسافران نوروزی.
مهمترین صنایع دستی سیستان و بلوچستان قالی بافی، گلیم بافی، سفالگری، حصیر بافی، پرده بافی، سوزن‌دوزی، آیینه دوزی، پریواردوزی، توردوزی، خامه‌دوزی و سیاه دوزی است.

سوزن دوزی
سوزن دوزی از کارهای دست دوزی است که تنها با امداد دستان توانا و فکر خلاق هنرمندان بر عرصه پارچه جاودان می‌شود که به آن هنر بلوچی دوزی نیز گفته می‌شود.
سوزندوزی بلوچ را باید در زمره یکی از اصیل ترین و جالب ترین صنایع دستی کشور به حساب آورد که در این صنعت ذوق و خلاقیت زنان سوزن دوز به صورت طرح‌های سنتی و ویژگی های هر منطقه بر روی پارچه نقش می بندد و فرهنگ این منطقه را به رخ می کشد.

در مناطق شهری و روستایی بلوچستان کمتر زن یا دختری را می توان دید که با این هنر اصیل و ارزنده آشنایی نداشته باشد و هر دختر بلوچ از سنین کودکی ضمن آموختن و انجام امور مربوط به خانه داری موظف به فراگرفتن سوزن دوزی است.
زنان بلوچ محصولات متنوعی از جمله رومیزی، کوسن ، سفره، آباژور، پرده ، کیف، جای جوراب، کیف بغلی، کیف پول، جلد عینک، جای کلید، جای دستمال کاغذی، دستمال سفره، شلوار، کت ، مانتو، کمربند، کیف، آباژور، شلیته، بلوز، کاپشن، جلد آلبوم، قاب عکس و و دیگر کالاهای مورد نیاز را با هنر دستان خود و سوزن زینت می بخشند و با رنگ های شاد به آن جان می بخشند.

سکه دوزی

یکی از تزئينات منازل بلوچ پس از سوزندوزي هنر سکه دوزي بلوچ است.
 سکه دوزي را يا به ديوار مي آويزند و يا جهت تزيين روي رختخواب مي اندازند و در عروسي ها به گردن شتر مي آويزند.
همان طور که از نام آن پیداست در گذشته بر روی بافته های پشمی به صورت نوار در ابعاد مختلف سکه دوخته می شده و تزیینات حاشیه در طرح های مختلف شامل آیینه، دکمه، خرمهره، صدف و منگوله های پشمی بوده است و در حال حاضر بر روی نوارهای پارچه ای و کامواهای رنگی با انواع پولک و منجوق و نوارهای طلایی و نقره ای رنگ به کار برده می شود.
به جهت وجوه اشتراک فراواني که بين اهالي بلوچستان ايران با اقوام ساکن در کشورهاي مجاور منطقه از نظر قومي، نژاد، زبان و فرهنگ وجود دارد، مشابهت هايي هم در هنرهاي دستي ساکنان اين مناطق وجود دارد که امري کاملاً طبيعي است به  همين دليل تشابهاتي بين سکه دوزي بلوچ ايران با محصولات هند و پاکستان وجود دارد.
در گذشته ای نه چندان دور این هنر در خانواده بلوچ نقش صندوق پس انداز را داشته است و امروزه هنر سکه دوزی بلوچ به عنوان تزیین رویه رختخواب پیچ و تزیینات دیوار کوب تولید و به بازار عرضه می شود.

آیینه دوزی
آیینه دوزی هنری است که تولیدات آن اغلب جهت تزیین قسمت پایین تخت خواب ها، حاشیه بالای دیوار اتاق پذیرایی به صورت نواری مستطیل شکل و بلند دیوارکوب و به صورت آویزهای سه گوش در چادرهای عشایری و گاه به منظور آذین حیواناتی مانند شتر به کار می رود.
آیینه دوزی و سکه دوزی یکی از اقلام مهم جهیزیه عروس است و شهر های ایرانشهر، اسپکه، چانف و آهوران، دشتیاری و منطقه سرحد و همچنین نواحی شهرستان های زاهدان و خاش از مراکز عمده تولید این محصول است.
زنان هنرمند سیستانی و بلوچستانی با استفاده از نخ های الوان قطعات کوچک آیینه را با فواصل معین و به صورت اشکال منظم بر روی انواع لباس های محلی مانند جلیقه، کلاه، کیف، ساک دستی، سجاده و... می دوزند.

خامه دوزی سیستان
خامه دوزی یا خام دوزی به دلیل اینکه با نخ ابریشم خام و نتابیده انجام می شود به این نام شهرت یافته است.
خامه دوزی صرف نظر از شیوۀ تولید بی شباهت به سوزن دوزی بلوچ نیست با این تفاوت که در آن فقط از نخ ابریشم یک رنگ که معمولاً سفید است استفاده به عمل می آید.
قدمت خامه‌دوزی همزمان با قدمت ابریشم دوزی می باشد و این دوخت در طول گذشت زمان تحولات شگرفی را پشت سر گذاشته است .
خامه دوزی در حال حاضر فقط در روستا های زابل به حد کامل رواج دارد و نقوش آن بیشتر متشکل از خطوط منحنی گردان است و به منظور تزئین جا نماز، سجاده، پیش سینه لباس، عرقچین، جلیقه، رومیزی، روتختی، سفره، کوسن و غیره از آن استفاده می شود.
از نقوش رایج در این هنر نیز می توان به حصیر دوزی، توردوزی، خامه کشی، بته جقه ای، نرگسی، گلی،نقوش ستاره ای، نقوش هندسی، انواع گره ها ،خطوط منحنی، الگوهای مختلف تخم خربزه و یا دم ماهی و غیره اشاره کرد که حصیر دوزی و بته جقه ای معمولاً در وسط و بقیه نقوش در اطراف دوخته می شوند.

تاریخ و قدمت این هنر را مصادف با زمان ظهور ابریشم در سیستان می دانند به گونه ای که اوج این هنر را می توان به دوره های اشکانی و ساسانی نسبت داد.
در نخستین نوشته های اسلامی، سیستان مکان تولید بهترین بافت های ابریشمی و پشمی توصیف شده است.
قالی بافی
شروع قالی بافی در سیستان مربوط به دو هزار سال پیش است که اقوام سکایی در دشت زرخیز سیستان ساکن شده و به کشاورزی پرداختند.
طرح‌های قالی سیستان شبیه به نقش های ترکمن است و نقش های اصیلی چون بلوچی، صدر خانی و فتح الهی دارد.
شال و گلیم بافی در سیستان نیز از نظر شهرت در کنار بافت های فارس و طبرستان یاد می شود و دارای بازار مشتری پسندی است.
گلیم بافی
گلیم بافی یکی دیگر از رشته های صنایع دستی رایج در سیستان و بلوچستان است و تاریخچه آن به زمان ورود قوم سکاها به منطقه سیستان باز می گردد.
گلیم وسیله ای است که به عنوان زیرانداز در چادرها و محل های عمومی نظیر قهوه خانه ها و همچنین در تهیه لوازم کار و زندگی مانند چادر شب، سجاده، خورجین، جوال، پشتی و جل اسب استفاده می شود.
گلیم بیشتر توسط زنان چادرنشین که دامدار هستند بافته می شود و نقوش اکثر گلیم ها سنتی و بدون طرح و الگو ورنگ های مورد استفاده تیره است.
سیاه دوزی
نوع دیگر سوزن دوزی در سیستان سیاه دوزی نام دارد که در این وع دوخت از نخ های سیاه ابریشم ابرای روی لباس به کار برده می شود.
این نوع دوخت برای تزئین پیش سینه و سرآستین لباس به کار می رود و تنها از نخ سیاه رنگ که معمولا ابریشمی است استفاده می شود.
در سیاه دوزی با دوخت دندان موشی به هم چسبیده نقش هایی را به شکل مثلث بر روی لباس می دوزند و بین این نوع دوخت به شکل زنجیره استفاده می شود.


حصیر بافی
حصیر ﺑﺎﻓﯽ ﺍﺯ ﺑﺮﮒ ﺩﺭﺧﺖ ﻧﺨﻞ ﺷﺎﻫﻜﺎﺭ ﺩﺳﺘﺎﻥ ﻫﻨﺮﻣﻨﺪ ﻣﺮﺩﻣﺎﻥ ﺑﻠﻮﭺ ﺍﺳت و در شمال استان و در منطقه سیستان قدمتی پنج هزار ساله دارد.
مردمان بلوچ از ﺑﺮﮒ ﺩﺭﺧﺘﺎﻥ ﺩﺍﺯ (ﻧﻮﻋﯽ ﻧﺨﻞ ﺧﺮﻣﺎﯼ ﻭﺣﺸﯽ) ﺍﯾﻦ ﺍﺛﺮ ﻫﻨﺮﯼ ﺭﺍ ﺧﻠﻖ ﻣﯽ‌کنند و  این ﻫﻨﺮ ﺩر ﺑﻠﻮﭼﺴﺘﺎﻥ ﻗﺪﻣﺘﯽ ﺑﻪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﺍﯾﻦ ﻗﻮﻡ ﺩﺍﺭﺩ.
ﺻﻨﻌﺖ ﺣﺼﯿﺮﺑﺎﻓﯽ ﺩﺭ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺑﻠﻮﭼﺴﺘﺎﻥ بین عشایر رواج دارد و در ﮔﻮﯾﺶ محلی به آن تگرد گفته ﻣﯽ ﺷﻮﺩ و در سیستان نیز حصیر بافی با استفاده از نیزار های دریاچه هامون دانجام می شود که قدمتی بیش از پنج هزار سال دارد.

چادر بافی (پلاس بافی)
چادر بافی که به بافت سیاه چادر اطلاق می شود و مانند گلیم بافی است از آن به عنوان سرپناه برای عشایر و گاهی نیز به عنوان آغلی برای دام ها استفاده می شود.
این سیاه چادرها در برابر آفتاب، حرارت و باران مقاوم هستند و در سیستان و بلوچستان نماد زندگی عشایری محسوب می شود.
معرق کاری
هنر معرق را نمی توان محدود به سیستان دانست، اما آنچه که پس از یافتنش تاریخ پیدایش اولین معرق کاری های تمدن بشر را به چالش کشید کشف شانه معرق کاری شده در شهر سوخته سیستان بود که نشانگر زایش نخستین جوانه های فکری این هنر اصیل و دیرپای ایرانی در سرزمین نیمروز است.
هنر و صنعت ظریف و حساسی که از شرق سرچشمه می گیرد و مرکز تولید آن در فاصله 30 کیلومتری شهرستان سراوان و در روستای کلپورگان واقع شده است نوعی خاص سفال در ایران است که شباهتی از نظر تولید و رنگ به سفال های دیگر مناطق ندارد.
در ساخت این سفال، مردان وظیفه حمل خاک از تپه یا محل سفالگری و آماده کردن گل را بر عهده دارند و مراحل ساخت آن توسط زنان بلوچ و به صورت کاملا ابتدایی و با دست تولید می شود.
سفال کلپورگان نشان دهنده تداوم حیات شش هزار ساله نوعی سفال پیش از تاریخ جهان است.
زیورآلات سنتی
طلا سازی هنر جاودان و درخشنده است که اهمیت زیادی در زندگی بشر داشته و اغلب برای خودآرایی استفاده می شود.

وجود کوره های ذوب فلز در سیستان و بلوچستان شاید قدیمی ترین کوره های ذوب فلز در جهان باشد که نشان از قدمت هنر فلز سازی در این منطقه دارد.
هنر زیورآلات سنتی در این منطقه آمیزه ای از هنر میناکاری، مشبک، منبت و کنده کاری است و این هنر دارای تنوع محصولات است که می توان از انواع آن به گوشواره، سینه ریز، پارونچ النگو، سربند کپکو، کید وشمس اشاره کرد.

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۵/۱/۶ - ۱۹:۳۹
کد خبر: ۴۲۲۳۷۲
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۷/۴ - ۰۰:۲۳
پیام رهبر انقلاب به مناسبت هفته دفاع مقدس و روز تجلیل از ایثارگران:
گذشت زمان هرگز نخواهد توانست یاد شهیدان عزیز را از خاطر ملت ایران بزداید/ این ذخیره‌ی تاریخی همواره به نسلهای ما امید و همت و جرأت خواهد بخشید
این ذخیره‌ی تاریخی همواره به نسلهای ما امید و همت و جرأت خواهد بخشید تا گامها به سمت هدفهای والا را محکم و استوار بردارندو از دشمنی شیاطین خنّاسان عالم نهراسند.
۱۳۹۹/۷/۴ - ۰۰:۰۹
سپاه با وجود تحریم‌ها اجازه توقف هیچ طرحی را نمی‌دهد /‌ مانند جنگ‌های گذشته بر دشمن غلبه خواهیم کرد‌
فرمانده کل سپاه با بیان اینکه سپاه با وجود تحریم‌ها اجازه توقف هیچ طرحی را نمی‌دهد، گفت: سپاه پاسداران از همه ظرفیت‌ها برای آبادانی ایران اسلامی استفاده و مانند جنگ‌های گذشته بر دشمن غلبه خواهیم کرد.
۱۳۹۹/۷/۳ - ۲۳:۵۶
سرلشکر رشید:
مجاهدت‌های سردار خدادی الهام‌بخش نسل‌های امروز و فردای سپاه است
فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء(ص) با تبریک و تسلیت شهادت سردار خدادی معاون ایمنی و اقدامات تأمینی سپاه،گفت: جهاد مخلصانه وی الهام‌بخش نسل‌های امروز و فردای سپاه پاسداران است.
۱۳۹۹/۷/۳ - ۲۳:۴۳
ثمرات مدیریت میدانی حضرت امام خامنه‌ای در دفاع مقدس
در روز‌های پایانی جنگ که سازمان منافقین با پشتیبانی آمریکا و رژیم بعث بنای حمله به خاک ایران و کشتار مردم را گذاشت، باز هم آیت‌الله خامنه‌ای وارد میدان شد و کوشید تا بسیج عمومی حفظ شود.
۱۳۹۹/۶/۳۱ - ۲۳:۳۵
طایفه بزرگ مرزدار شهنوازی و سردار حاج خوبیار شهنوازی ،طی پیامی چهلمین سالگرد دفاع مقدس را تبریک گفت/ یاد و خاطره شهدای هشت سال جنگ تحمیلی گرامی باد
هفته #دفاع_مقدس یادآور افتخارات ، شهامت ها ، رشادت ها و شهادت ها است . یادآور مردانی که مردانگی آفریدند .
۱۳۹۹/۶/۳۱ - ۲۳:۱۶
امروز با نگاه درست می‌توانیم از مدل بسیج مردمی استفاده کنیم/ دست تحریف در کمین دفاع مقدس است
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اینکه بسیج مردمی در دفاع مقدس، مدل‌سازی جدید بود فرمودند:‌ امروز با نگاه درست می‌توانیم از مدل بسیج مردمی استفاده کنیم.
۱۳۹۹/۶/۳۱ - ۲۳:۰۶
سرلشکر سلامی در جمع خبرنگاران:
آمریکا از درون پوسیده است
فرمانده کل سپاه با بیان اینکه آمریکا از درون پوسیده است و در بیرون هم منزوی است، گفت: ملت ایران عزیز هستند و هیچ نگران نباشند و با آرامش زندگی کنند.
۱۳۹۹/۶/۳۱ - ۲۲:۵۶
فرمانده نیروی هوافضای سپاه در جمع خبرنگاران مطرح کرد؛
صادارات تجهیزات دفاعی ساخت ایران در پی رفع تحریم تسلیحاتی
سردار امیرعلی حاجی‌زاده با بیان اینکه اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، راه صادرات باز می‌شود، گفت: ما امروز در بحث تأمین تسلیحات مورد نیاز کشورمان به خارج نیاز نداریم و خودکفا هستیم.
۱۳۹۹/۶/۳۰ - ۲۲:۲۴
رسانه‌ها نقش بسیار مهمی در مقابله با جنگ نرم استکبار دارند
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: رسانه‌های داخلی باید در جنگ نرم علیه کشورمان با جدیت در برابر جبهه استکبار بایستند تا انقلاب اسلامی با قدرت به مسیر خود ادامه دهد.
۱۳۹۹/۶/۲۹ - ۲۱:۳۵
سرلشکر سلامی: آمریکایی ها بدانند هرکس در ماجرای ترور سردار سلیمانی نقش داشته را می‌زنیم؛ این یک پیام جدی است
فرمانده کل سپاه با بیان اینکه دشمن همه جا زیر دید ما است و اگر لازم باشد زیر تیر ما نیز قرار خواهد گرفت، تاکید کرد: آقای ترامپ اگر تار مویی از سر یک ایرانی کم شود؛ تمام کرک های شما را به باد می دهیم؛...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۵/۲/۱۰ - ۱۸:۱۳
نفوذ اقتصادی، امنیتی تکنیک و عملیات دشمن ولی نفوذ فرهنگی و سیاسی راهبرد اوست/ آمریکا در ترویج لاابالی‌گری به‌دنبال آندلس‌سازی ایران است
معاون فرهنگی مجمع جهانی بیداری اسلامی گفت: چون جنس انقلاب اسلامی ایران ذاتاً فرهنگی بود، عموماً دشمنی و ستیزها با جریان انقلاب هم ماهیتی فرهنگی دارد بنابراین دشمن‌شناسی فرهنگی با تاکید بر نفوذ فرهنگی ...
۱۳۹۵/۱/۶ - ۱۹:۳۹
تحفه ای در دست مسافران نوروزی
صنایع دستی سیستان و بلوچستان، بیانگر استعداد، ذوق، هنر و آفرینش های سازنده هنرمندان سیستانی و بلوچ در طول تاریخ است.
۱۳۹۵/۱/۳ - ۱۳:۲۳
مبارزاتى كه مردان شجاع و دلاور اين طايفه با رشادت سردار جيندخان توانستند تاريخ را در شرق كشور براى افتخار و اقتدار خاك وطن رقم زنند
سال نود و پنج يكصدمين سال مبارزات طايفه بزرگ شهنوازى با استمارگران بريتانياى است
۱۳۹۵/۲/۹ - ۱۰:۲۲
تقدیر وتشکر سرطایفه شهنوازی سردار حاج خوبیار خان شهنوازی از قرارگاه قدس
وجا دارداز قرارگاه سپاه قدس کمال تشکر وقدر دانی داشته باشم که به موقع وکمتر از 24ساعت این مزدوران راشناسایی وبه هلاکت رساندند و آرامش وآسایش را به جامعه هدیه دادند
۱۳۹۵/۱/۲۱ - ۱۳:۰۰
سفر وزیر آموزش وپرورش کشور به شهرستان خاش
تصاویر مربوط به سفر وزیر آموزش وپرورش درخصوص شهیدگنگوزهی
۱۳۹۵/۱/۲ - ۱۵:۰۳
گروه های جهادی برای خدمت رسانی به محرومان آماده اند/ حضور 16 گروه اهل سنت در اردوی جهادی نوروز 95
مسئول بسیج سازندگی سیستان و بلوچستان از آمادگی گروه های جهادی برای خدمت رسانی به مناطق محروم استان خبر داد.
۱۳۹۵/۱/۲۵ - ۲۰:۰۱
تصاویر رزمایش
تصاویر رزمایش پیامبر اعظم در سیاه چادر شهنوازی
۱۳۹۵/۱/۱۰ - ۱۹:۳۲
جزئیات شرکت ۹هزار نفر در عروسی با شادباش یک‌میلیارد و ۸۵۰میلیون تومانی/ داماد رکورد برادرش را شکست + عکس
قبیله قریشی‌های بندرعباس سال‌هاست که با زنده نگه‌داشتن رسم اعطای فضل به داماد با احیای نوع‌دوستی و نمایش اتحاد و همدلی رکورددار پرداخت شادباش در کشور هستند.
۱۳۹۵/۸/۲۴ - ۱۰:۲۶
ایثار آخرین درس معلم خاشی/ زندگی دوباره دانش آموزان با اهدای جان معلم جوان+ عکس
مدیر کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان گفت: درپی نجات دانش آموزانی که بر اثر ریزش دیوار مخروبه ای جان آنان در خطر بود معلم فداکار حمیدرضا گنگوزهی جان به جان آفرین تسلیم کرد.
۱۳۹۴/۱۲/۲۲ - ۱۱:۲۵
غرق شدن پدر و پسر خاشي در سد خاكي روستاي دجنگ + تصاوير
رييس جمعيت هلال احمر شهرستان خاش از غرق شدن غرق شدن پدر و پسر خاشي در سد خاكي روستاي دجنگ خاش از توابع بخش نوك آباد اين شهرستان خبر داد.
۱۳۹۴/۵/۲۸ - ۰۸:۵۳
بیمارستان سوختگی گلستان به بهره برداری می‌رسد
سخنگوی طرح تحول نظام سلامت استان گلستان گفت: بیمارستان ۲۰ تختخوابی سوختگی گرگان با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع و با اعتبار سازه‌ای به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان در هفته دولت افتتاح می‌شود.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۵:۱۸
هنوز فشارهای اقتصادی بر ایران ادامه دارد
استاد دانشگاه‌های گلستان گفت: در سه ماهه اول سال حجم سرمایه گذاری‌های تائید شده ایران تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی به سه میلیارد دلار رسید و این در حالی است که ...
۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۱:۴۶
جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار است
خبرگزاری شبستان: مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار بوده و انتظار فرج افضل اعمال و عبادات است.
۱۳۹۶/۱۱/۲۱ - ۲۲:۲۹
بیانیه طایفه شهنوازی وسردارحاج خوبیار شهنوازی به مناسبت دهه فجر
دهه فجر یاد آور روزهای شیرین وبه یاد ماندنی انقلاب است با گذشت سی ونهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران ،پیش روندگی انقلاب ونظام اسلامی را در گرو خدامحوری ،دشمن شناسی ،ولایت مداری وپایبندی به آرمان...
۱۳۹۴/۱۲/۲۷ - ۱۳:۱۳
سردار سلیمانی: تحریم‌ها دهها برابر هم شود، ایران حمایتش از فلسطین را قطع نمی‌کند
یک شبکه لبنانی از دیدار هیأت حماس که بهمن‌ماه به تهران آمد با سردار قاسم سلیمانی خبر داد و گفت که وی اعلام کرده که اگر تحریمها علیه ایران دهها برابر هم شود، ایران دست‌ از حمایت فلسطین برنخواهد داشت.
۱۳۹۴/۱۲/۲۲ - ۱۱:۲۵
غرق شدن پدر و پسر خاشي در سد خاكي روستاي دجنگ + تصاوير
رييس جمعيت هلال احمر شهرستان خاش از غرق شدن غرق شدن پدر و پسر خاشي در سد خاكي روستاي دجنگ خاش از توابع بخش نوك آباد اين شهرستان خبر داد.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۲:۰۳
نهادینه کردن فرهنگ اسلامی با «زور» نمی‌شود
نماینده مردم کهنوج در مجلس با بیان اینکه در نهادینه کردن فرهنگ اسلامی نمی‌توانیم از زور استفاده کنیم گفت: ما باید زمینه سازی کنیم تا افراد به این فرهنگ گرایش پیدا کنند.
۱۳۹۴/۵/۲۷ - ۱۰:۱۳
آب شرب تهران سالم است/ مردم فریب تبلیغات فیلتر تصفیه آب را نخورند
مسئول کارگروه آب و فاضلاب شانزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی با عنوان این مطلب که آب شرب تهران سالم است، درباره اثربخشی فیلترهای تصفیه آب گفت: به مردم توصیه می‌کنیم فریب تبلیغات تجاری را نخورند.
۱۳۹۴/۴/۱۳ - ۱۱:۲۰
مراسم احیای شبهای قدر در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود
مراسم احیای لیالی قدر در مسجد دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود.