وبسایت خبری
امروز: پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹

رهسپاریم با ولایت تا شهادت زنده ایم

جزئیات شرکت ۹هزار نفر در عروسی با شادباش یک‌میلیارد و ۸۵۰میلیون تومانی/ داماد رکورد برادرش را شکست + عکس
قبیله قریشی‌های بندرعباس سال‌هاست که با زنده نگه‌داشتن رسم اعطای فضل به داماد با احیای نوع‌دوستی و نمایش اتحاد و همدلی رکورددار پرداخت شادباش در کشور هستند.

به گزارش سرویس خبری پایگاه اطلاع رسانی طایفه شهنوازی به نقل از خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، اعطای شادباش "فضل" در بین مردم جنوب کشور امری رایج است که تسهیل کننده ازدواج و پشتوانه‌ای برای آغاز زندگی جوانان در این استان است.

به‌گفته ریش‌سفیدان قبیله قریشی‌های بندرعباس این سنت حسنه که ریشه در اعتقادات مردم دارد در برگزاری مراسم ازدواج جوانان و بالا نرفتن سن ازدواج آنان نقش اساسی ایفا کرده و عامل مهمی برای کاهش آسیب‌ها و معضلات اجتماعی و فرهنگی جوانان است.

در شرایط کنونی که مشکلات اقتصادی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مشکلات جوانان در عدم توانایی پرداختن به امر ازدواج محسوب می‌شود این سنت حسنه که همان اعطای فضل بوده نقش مهمی در توسعه و ترویج فرهنگ ازدواج در بین جوانان دارد.

رسم اعطای فضل به داماد با احیای نوع‌دوستی و نمایش اتحاد و همدلی

انتشار خبر دریافت شادباش 18میلیاردی داماد هرمزگانی به‌نام مجید قاسم‌پور از قبیله قریشی‌های بندرعباس در هفته گذشته در روستای پشتکوه منطقه جلابی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی سبب شد تا به بیان اهمیت و نقش این سنت حسنه در تسهیل امر ازدواج جوانان بپردازیم.

قبیله قریشی‌های بندرعباس متشکل از جمعیت 50 هزار نفری در شهر بندرعباس بوده و در محله قریشی‌های محله نخل ناخدا به‌مرکزیت پایتخت کوروش‌ها یا طایفه قریشی‌های بندرعباس، محله نایبند جنوبی یا خواجه عطا، محله شهرک توحید محله قریشی‌ها که جنب ورودی شهر بندرعباس به‌عنوان دومین محله بزرگ قریشی‌ها، بخشی از آزادگان یا زیباشهر قدیم، خروجی پلیس راه بندرعباس روستای اول که روستای چاه‌فعله تا خروجی شهر بندرعباس نرسیده به روستای حسن‌لنگی، جمعیت محور ساحل شرقی شهرستان بندرعباس و 32 روستا از طایفه قریشی‌های بندرعباس زندگی می‌کنند.

طایفه قریشی‌های بندرعباس با همدلی و همکاری در تمامی مراسمات شادی و عروسی و همچنین در مراسم غم یکدیگر شرکت می‌کنند.

سنتهای جالب در مراسم ازدواج در قبیله قریشی‌های بندرعباس

این قبیله در قدیم به‌مدت سه شب مراسم عروسی برگزار می‌کردند، مراسم شب اول حنابندان بود که از عصر چهارشنبه آغاز می‌شد، عصر پنج‌شنبه نیز از طرف طایفه داماد، لباس عروس یا همان (ساخت) را به خانه عروس می‌بردند و همان شب تا صبح نیز کل طایفه در مراسم شادی با ساز محلی یا در گویش بومی منطقه (لوتی) به جشن و سرور می‌پرداختند.

یک هفته قبل از عروسی تمامی برنامه‌ریزی‌های مناسب برای هرچه بهتر برگزار شدن مراسم عروسی با تفکیک و واگذاری وظایف به افراد انجام و در روز عروسی، بانوان و آقایان در مکان‌های از پیش تعیین شده اسکان می‌یابند و رأس ساعت 12 شب با شناخت قبلی از ذائقه میهمانان شام صرف می‌شود.

در روز جمعه خانواده داماد پس از صرف صبحانه و ناهار تمامی میهمانان بعد از ظهر همان روز برای دریافت فضل یا همان شادباش، بزرگ‌ترهای طایفه گرد داماد جمع آمده و دفتری آماده و یک نفر نیز به‌عنوان مجری و گوینده، مبالغ را دریافت و برای دیگران اعلام کرده و کاتب نیز یکی پس از دیگری این اسامی را همراه با رقم اعطایی در دفتر ثبت و پس از اتمام این مراسم به همه میهمانان رقم فضل را اعلام می‌کنند.

سنت شادباش در قبیله قریشی‌های بندرعباس از قدیم رایج بوده و اتحاد و همدلی این طایفه از قدیم تا کنون در شهرستان بندرعباس زبانزد همگان بوده است.

در ابتدای مراسم اعطای شادباش که عصر جمعه برگزار می‌شود اقوام درجه یک فامیل داماد که شامل برادر، برادرزاده، عمو و ... می‌شود مبلغ بین 10 تا 50 میلیون شادباش اعطا می‌کنند که این رقم از یک میلیون تا 50 میلیون متغیر است.

نحوه اعطای فضل به این صورت است که مثلاً شخص با حضور در مراسم عروسی، اگر مبلغ یک میلیون تومان فضل دریافت کرده باشد متناسب با تورم مبلغ یک میلیون و پانصد تومان شادباش به داماد اعطا می‌کند.

داماد رکورد برادر خود را شکست

تقریباً 2 سال پیش در مراسم عروسی یکی از برادران 23ساله مجید قاسم‌پور از طایفه قریشی‌های بندرعباس با دریافت یک میلیارد و 400 میلیون تومان شادباش رکورددار دریافت فضل در استان هرمزگان و کشور بود و این بار نیز مجید قاسم‌پور با دریافت مبلغ یک میلیارد و 850 میلیون تومان فضل رکورد برادر خود را شکست و در صدر دریافت فضل عروسی در کشور قرار گرفت.

خانواده این داماد میلیاردی طایفه قریشی‌های بندرعباس بنابر همدلی، همکاری و برادری در تمامی مراسمات عروسی این طایفه حضور یافته و همیشه مبلغ بالای یک میلیون تومان به داماد فضل اعطا می‌کردند.

این خانواده از یک هفته قبل از عروسی، با ارسال کارت دعوت به تمامی قبیله قریشی‌های شهرستان بندرعباس آنان را به شرکت در مراسم عروسی فرا خواندند و همه افراد قبیله نیز به‌تأسی از این همبستگی در مراسم عروسی فرزند این خانواده شرکت و با حضور در مراسم شادباش و اعطای فضل و همچنین ثبت آن در دفتر، مبلغ یک میلیارد و 850 میلیون تومان فضل اعطا کردند و این داماد هرمزگانی به‌عنوان داماد میلیاردی شناخته شد.

در مراسم اعطای فضل داماد 23ساله که از ساعت 5 عصر آغاز و تا ساعت 12 شب ادامه داشت 3700 نفر فضل اعطا کردند، این مراسم توسط 2 نفر کاتب و 2 نفر مجری و یا گوینده اجرا و به‌صورت نقدی و یا از طریق کارت‌خوان‌های بانک‌ها شادباش اعطا شد.

خانواده این داماد در شب عروسی، میزبان میهمانان زیادی از سراسر کشور بودند به‌طوری که 9 هزار شام سفارش داده و در شب پنج‌شنبه نیز که در گویش محلی مردم هرمزگان به شب شیلان معروف است 12 رأس گاو و 1300 کیلوگرم برنج با هزینه 200 میلیون تومان طبخ شد.

برنامه‌های داماد برای استفاده از شادباش جمع‌آوری‌شده

مجید قاسم‌پور داماد میلیاردر این روزها در مورد وضعیت خود این‌گونه می‌گوید: من به‌همراه سه برادر خود به شغل گالری اتومبیل، ساخت‌وساز در صنعت ساختمان و کشاورزی در منطقه مشغول هستم که در سال گذشته به‌عنوان کشاورز نمونه استان شناخته شدم.

وی با اشاره به اینکه برگزاری این مراسم عروسی حدود 200 میلیون تومان هزینه در بر داشته است، گفت: 6 هزار کارت دعوت عروسی بین اقوام، دوستان و آشنایان پخش شد و از آنها دعوت به عمل آمد اما پذیرایی به‌تعداد 9 هزار نفر تدارک دیده شد.

داماد میلیاردی با اشاره به برنامه‌های خود برای استفاده از این مبلغ گفت: برادرانم پیشنهاد داده‌اند که شاباش عروسی خود را در بانک سپرده‌گذاری نمایم تا در صورت بازگرداندن در مراسم عروسی دوستان و آشنایان با مشکل مواجه نشوم.

اجرای مراسم عروسی در روستاهای قدیمی

قبیله قریشی‌های بندرعباس به‌دلیل ازدیاد جمعیت، مراسمات شادی خود را در روستاهای قدیمی خود برگزار می‌کنند، به‌عنوان مثال؛ قریشی‌های محله نخل ناخدا و شهرک توحید در روستای جلابی در 25کیلومتری شهر بندرعباس برگزار می‌کنند.

برگزاری مراسم عروسی سنتی به‌دلیل حفظ رسم و رسومات سنتی، سبب شده تا داماد هزینه‌های سنگینی را متقبل شود و برگزاری مراسم عروسی هرچقدر هم که ساده برگزار شد حداقل بیش از 50 میلیون برای داماد هزینه دارد که در مراسم فضل، تقریباً 100 میلیون فضل دریافت می‌کند.

سن ازدواج در قبیله قریشی‌های بندرعباس بالا نرفته و همه در سن 22 الی 23 سالگی ازدواج می‌کنند و این به‌دلیل همدلی و همکاری مردمان این طایفه در برگزاری مراسمات عروسی و اعطای فضل به داماد است.

یک خانواده قریشی پس از تولد فرزندشان در مراسم عروسی با اعطای فضل به‌نوعی سرمایه‌گذاری کرده و به‌دلیل ازدیاد فامیل قریشی، اسم پدران و اجداد را نیز در ثبت شادباش عنوان می‌کنند.

تهیه شیرینی‌های محلی نیز یکی از رسوماتی است که در طایفه قریشی‌های بندرعباس پس از اتمام مراسم عروسی انجام می‌شود، قریشی‌های بندرعباس با رسم و رسومات میناب و بلوچ‌های سمت جاسک و بیابان پیوند خورده است.

سرویس : اجتماعی
تاریخ : ۱۳۹۵/۱/۱۰ - ۱۹:۳۲
کد خبر: ۴۲۲۴۱۳
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۴/۱۰ - ۱۶:۵۷
سرلشکر سلامی:
راهی جز قوی شدن نداریم/ می‌توانیم دشمنان را با شکست‌های سریالی بیشتری مواجه کنیم
فرمانده کل سپاه گفت: ما در شرایط تحریم و مشکلاتی که دشمنان برای ما ایجاد کردند، استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا را شکست دادیم؛ امروز که آنان دچار مشکلات اساسی هستند، می‌توانیم آن‌ها را با شکست‌های سری...
۱۳۹۹/۴/۱۰ - ۱۶:۴۵
«حسن ابوالقاسمی» فرمانده دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) شد
حسن ابوالقاسمی با حکم سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه به عنوان فرمانده جدید دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) منصوب شد.
۱۳۹۹/۴/۱۰ - ۱۶:۳۶
حکم اعدام برای «روح الله زم»/ بازگشت ۱۲ هزار میلیارد بدهی گروه فلاحتیان/ از خون حاج‌قاسم نمی‌گذریم
سخنگوی قوه قضائیه از حکم اعدام برای «روح الله زم» خبر داد و گفت: این حکم غیر قطعی است و اگر فرجام خواهی شود پرونده به دیوان عالی کشور خواهد رفت.
۱۳۹۹/۴/۸ - ۲۰:۵۶
مهم‌ترین دغدغه مسئولان باید معیشت مردم باشد
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در شرایطی در مجلس یازدهم، کار را شروع کرده‌ایم که وضع اقتصادی کشور، وضع خوبی نبوده و مردم ما در حوزه اقتصاد حال خوبی ندارند، امروز بحث مسکن به دغدغه مهم مردم تبدیل ش...
۱۳۹۹/۴/۶ - ۱۶:۵۲
مردم برای مقابله با گرانی به صحنه بیایند/ حرکت به سمت تولید
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شیراز گفت: در راستای مقابله با گرانی نمایندگان مردم در مجلس، دولت، قوه قضائیه و مردم باید به صحنه بیایند.
۱۳۹۹/۴/۶ - ۱۶:۳۶
انقلاب اسلامی نمای بزرگی از حجت‌های روی زمین را نشان داد
فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان گفت: انقلاب اسلامی ایران نمای بزرگی از حجت‌های روی زمین را نشان داد.
۱۳۹۹/۴/۳ - ۱۹:۳۰
رزمایش نیروی زمینی سپاه در کردستان/ سردار پاکپور: در موضوع امنیت کشور و ملت ایران با کسی تعارف نداریم
سردار پاکپور از آغاز مرحله نهایی رزمایش «اقتدار شهدای کرد مسلمان» نیروی زمینی سپاه در منطقه عمومی کردستان خبر داد و تاکید کرد: ضدانقلاب و حامیان آنها دریافته‌اند ما در موضوع امنیت کشور و ملت ایران با...
۱۳۹۹/۴/۳ - ۱۹:۲۰
جای خالی محبت پدرانه حاج قاسم در روز دختر+ عکس
در ⁧روز دختر امسال جای محبت پدرانه حاج قاسم بین خانواده شهدا خالی است. حاج قاسم که خود هم منتقم خون شهدای‌مان بود، هم پشت و پناه خانواده شهدا؛ اما امسال...
۱۳۹۹/۴/۳ - ۱۹:۱۰
سردار فضلی: با الگوی دفاع مقدس، جبهه مقاومت اداره شد/ برنامه‌های سپاه برای چهلمین سالگرد دفاع مقدس
جانشین معاون هماهنگ‌کننده سپاه با اشاره به اینکه شهید صیاد و حاج قاسم سلیمانی با همان الگوی دفاع مقدس، جبهه مقاومت را هم اداره کردند، گفت: انقلاب اسلامی امروز سربلند در دفاع از آرمان‌ها است.
۱۳۹۹/۴/۳ - ۱۹:۰۲
سربازان گمنام امام زمان(عج) تحرکات دشمنان را بی‌وقفه تحت اشراف اطلاعاتی قرار می‌دهند
حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی گفت: سربازان گمنام امام زمان(عج) تحرکات امپریالیست جنایتکار، صهیونیست غاصب و دشمنان قسم خورده دین و ملت را بی‌وقفه تحت اشراف اطلاعاتی قرار می‌دهند.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۵/۲/۱۰ - ۱۸:۱۳
نفوذ اقتصادی، امنیتی تکنیک و عملیات دشمن ولی نفوذ فرهنگی و سیاسی راهبرد اوست/ آمریکا در ترویج لاابالی‌گری به‌دنبال آندلس‌سازی ایران است
معاون فرهنگی مجمع جهانی بیداری اسلامی گفت: چون جنس انقلاب اسلامی ایران ذاتاً فرهنگی بود، عموماً دشمنی و ستیزها با جریان انقلاب هم ماهیتی فرهنگی دارد بنابراین دشمن‌شناسی فرهنگی با تاکید بر نفوذ فرهنگی ...
۱۳۹۵/۱/۶ - ۱۹:۳۹
تحفه ای در دست مسافران نوروزی
صنایع دستی سیستان و بلوچستان، بیانگر استعداد، ذوق، هنر و آفرینش های سازنده هنرمندان سیستانی و بلوچ در طول تاریخ است.
۱۳۹۵/۱/۳ - ۱۳:۲۳
مبارزاتى كه مردان شجاع و دلاور اين طايفه با رشادت سردار جيندخان توانستند تاريخ را در شرق كشور براى افتخار و اقتدار خاك وطن رقم زنند
سال نود و پنج يكصدمين سال مبارزات طايفه بزرگ شهنوازى با استمارگران بريتانياى است
۱۳۹۵/۲/۹ - ۱۰:۲۲
تقدیر وتشکر سرطایفه شهنوازی سردار حاج خوبیار خان شهنوازی از قرارگاه قدس
وجا دارداز قرارگاه سپاه قدس کمال تشکر وقدر دانی داشته باشم که به موقع وکمتر از 24ساعت این مزدوران راشناسایی وبه هلاکت رساندند و آرامش وآسایش را به جامعه هدیه دادند
۱۳۹۵/۱/۲۱ - ۱۳:۰۰
سفر وزیر آموزش وپرورش کشور به شهرستان خاش
تصاویر مربوط به سفر وزیر آموزش وپرورش درخصوص شهیدگنگوزهی
۱۳۹۵/۱/۲ - ۱۵:۰۳
گروه های جهادی برای خدمت رسانی به محرومان آماده اند/ حضور 16 گروه اهل سنت در اردوی جهادی نوروز 95
مسئول بسیج سازندگی سیستان و بلوچستان از آمادگی گروه های جهادی برای خدمت رسانی به مناطق محروم استان خبر داد.
۱۳۹۵/۱/۲۵ - ۲۰:۰۱
تصاویر رزمایش
تصاویر رزمایش پیامبر اعظم در سیاه چادر شهنوازی
۱۳۹۵/۱/۱۰ - ۱۹:۳۲
جزئیات شرکت ۹هزار نفر در عروسی با شادباش یک‌میلیارد و ۸۵۰میلیون تومانی/ داماد رکورد برادرش را شکست + عکس
قبیله قریشی‌های بندرعباس سال‌هاست که با زنده نگه‌داشتن رسم اعطای فضل به داماد با احیای نوع‌دوستی و نمایش اتحاد و همدلی رکورددار پرداخت شادباش در کشور هستند.
۱۳۹۵/۸/۲۴ - ۱۰:۲۶
ایثار آخرین درس معلم خاشی/ زندگی دوباره دانش آموزان با اهدای جان معلم جوان+ عکس
مدیر کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان گفت: درپی نجات دانش آموزانی که بر اثر ریزش دیوار مخروبه ای جان آنان در خطر بود معلم فداکار حمیدرضا گنگوزهی جان به جان آفرین تسلیم کرد.
۱۳۹۴/۱۲/۲۲ - ۱۱:۲۵
غرق شدن پدر و پسر خاشي در سد خاكي روستاي دجنگ + تصاوير
رييس جمعيت هلال احمر شهرستان خاش از غرق شدن غرق شدن پدر و پسر خاشي در سد خاكي روستاي دجنگ خاش از توابع بخش نوك آباد اين شهرستان خبر داد.
۱۳۹۴/۵/۲۸ - ۰۸:۵۳
بیمارستان سوختگی گلستان به بهره برداری می‌رسد
سخنگوی طرح تحول نظام سلامت استان گلستان گفت: بیمارستان ۲۰ تختخوابی سوختگی گرگان با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع و با اعتبار سازه‌ای به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان در هفته دولت افتتاح می‌شود.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۵:۱۸
هنوز فشارهای اقتصادی بر ایران ادامه دارد
استاد دانشگاه‌های گلستان گفت: در سه ماهه اول سال حجم سرمایه گذاری‌های تائید شده ایران تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی به سه میلیارد دلار رسید و این در حالی است که ...
۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۱:۴۶
جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار است
خبرگزاری شبستان: مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار بوده و انتظار فرج افضل اعمال و عبادات است.
۱۳۹۶/۱۱/۲۱ - ۲۲:۲۹
بیانیه طایفه شهنوازی وسردارحاج خوبیار شهنوازی به مناسبت دهه فجر
دهه فجر یاد آور روزهای شیرین وبه یاد ماندنی انقلاب است با گذشت سی ونهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران ،پیش روندگی انقلاب ونظام اسلامی را در گرو خدامحوری ،دشمن شناسی ،ولایت مداری وپایبندی به آرمان...
۱۳۹۴/۱۲/۲۷ - ۱۳:۱۳
سردار سلیمانی: تحریم‌ها دهها برابر هم شود، ایران حمایتش از فلسطین را قطع نمی‌کند
یک شبکه لبنانی از دیدار هیأت حماس که بهمن‌ماه به تهران آمد با سردار قاسم سلیمانی خبر داد و گفت که وی اعلام کرده که اگر تحریمها علیه ایران دهها برابر هم شود، ایران دست‌ از حمایت فلسطین برنخواهد داشت.
۱۳۹۴/۱۲/۲۲ - ۱۱:۲۵
غرق شدن پدر و پسر خاشي در سد خاكي روستاي دجنگ + تصاوير
رييس جمعيت هلال احمر شهرستان خاش از غرق شدن غرق شدن پدر و پسر خاشي در سد خاكي روستاي دجنگ خاش از توابع بخش نوك آباد اين شهرستان خبر داد.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۲:۰۳
نهادینه کردن فرهنگ اسلامی با «زور» نمی‌شود
نماینده مردم کهنوج در مجلس با بیان اینکه در نهادینه کردن فرهنگ اسلامی نمی‌توانیم از زور استفاده کنیم گفت: ما باید زمینه سازی کنیم تا افراد به این فرهنگ گرایش پیدا کنند.
۱۳۹۴/۵/۲۷ - ۱۰:۱۳
آب شرب تهران سالم است/ مردم فریب تبلیغات فیلتر تصفیه آب را نخورند
مسئول کارگروه آب و فاضلاب شانزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی با عنوان این مطلب که آب شرب تهران سالم است، درباره اثربخشی فیلترهای تصفیه آب گفت: به مردم توصیه می‌کنیم فریب تبلیغات تجاری را نخورند.
۱۳۹۴/۴/۱۳ - ۱۱:۲۰
مراسم احیای شبهای قدر در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود
مراسم احیای لیالی قدر در مسجد دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود.