وبسایت خبری
امروز: یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸

رهسپاریم با ولایت تا شهادت زنده ایم

سوگندخوردن فرد مسلمان و اقسام قسم
ای مسلمانان خداوندشما را از قسم خوردن به ناحق و دروغ منع كرده است زیرا كه قسم خوردن به دروغ بركت عمر را بر میدارد، روزی شخص را كم میكند و آبروی مسلمان را از بین میبرد،پس مسلمان باید از خوردن قسم بناحق اجتناب و دوری كند.

به گزارش سرویس خبری پایگاه اطلاع رسانی طایفه شهنوازی قسم و احکامات سوگندویا قسم خوردن در شرع اسلام:ای مسلمانان خداوندشما را از قسم خوردن به ناحق و دروغ منع كرده است زیرا كه قسم خوردن به دروغ بركت عمر را بر میدارد، روزی شخص را كم میكند و آبروی مسلمان را از بین میبرد،پس مسلمان باید از خوردن قسم بناحق اجتناب و دوری كند.

سوگند خوردن سبب ترویج كالا وفروش آن به دروغ میشود اما این قسم ازبین برنده بركت درآن معامله میشود

هركس به غیرنام الله متعال قسم یاد كندبه تحقیق كه شرك به الله متعال آورده است و این شرك درصورتی است كه اعتقاد قسم به غیر الله  داشته باشد.

هركس به چیزی سوگند خورد اما بعداً انجام دادن آن را بهتر دید، پس سوگندش را بشكند وكفاره آنرا بدهد وآنچه خیراست انجام دهد.

هركس با قسم دروغ قسمتی ازمال فرد مسلمانی رادرمعاملات بگیرد آنكس در روزحشر درحالی الله را ملاقات میكند كه خداوند ازاو خشمگین و ناراض است.

آگاه باشیدكه پروردگارشما را نهی كرده است از اینكه به پدرانتـان سوگند بخورید و هر كس سوگند میخورد پس باید به خدا سوگند بخورد و یا سكوت كند.

كسیكه به قسم خوردن مال مسلمان را بگیرد خداوندمتعال  آتش دوزخ را بر او واجب گردانیده و جنت را برایش حرام مینماید. در مورد این حدیــــث صحابه ای سوال نمود ، یا رسول الله«ص» اگر چه آن مال كم و اندك هم باشد شامل این حدیث میشود؟ پیامبر فرمودنـد: اگر چه بخاطر شاخچه خوردی از درخت تلخ و بد مزه ای هم باشد كسی قسم یاد كند ، شامل این حدیث شریف میشود.                                       

اگر كسی مجبور شد كه قسم بخورد ، باید به نام الله و یا به صفات خداوند متعال و یا اینكه به یکی از « 99 » صفات  پروردگار چنانـچه « رحمن رحیم،مالك ... قسم بخورد، مشكلی ندارد اما اگركسی به غیر نام خداوندقسم یاد كرد مانندبه پیغمبرقسم،به كعبه ، به قرآن و یا به قرآن، به سرفرزند، به روح پدر و غیره... كه درعصر كنونی رایج است این گونه قسم صحیح نیست بلكه آن شخص گناهكار نیزمیگردد زیرا خداوندمتعال در كلام پاكش درموردقسم خوردن می فرمایند: إِنَّ الَّذِينَ يَشْتَرُونَ بِعَهْدِ اللَّهِ وَأَيْمَانِهِمْ ثَمَنًا قَلِيلًا أُولَئِكَ لَا خَلَاقَ لَهُمْ فِي الْآخِرَةِ وَلَا يُكَلِّمُهُمُ اللَّهُ وَلَا يَنْظُرُ إِلَيْهِمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَلَا يُزَكِّيهِمْ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ ترجمه:كسانى كه پيمان خدا و سوگندهاى خود را به بهاى ناچيزى مى‏ فروشند آنان را در آخرت بهره‏ اى نيست و خدا روز قيامت با آنان سخن نمى‏ گويد و به ايشان نمى ‏نگرد و پاكشان نمى‏ گرداند و عذابى دردناك خواهند داشت سوره آل عمران / آیه ٧٧

اقسام قسم :  قسم و سوگند خوردن برسه قسم است: ١- قسم غموس       ٢- قسم مُنعقد       ٣- قسم لغو 

١- قسم غمـــوس :  غموس یعنی غوطه ور شدن به گناه » قسم غموس آنست كه شخص برای كاری كه گذشته است به دورغ قســــــم یاد كند و قصد دروغ را هم داشته باشد. مثلاً: كسی از فرد دیگری قرض طلب دارد و بعد از مدتی برایش میگوید قرض مرا اداء كن و آن فرد به دروغ  قسم میخورد كه من قرض را قبلاً داده ام در صورتیكه شخص اصلاً قرضش را قبلاً دریافت نكرده و شخص دومی هم میداند كه قرض طلبگار را نداده اما به اینگونه قسم میخورد تا اینكه از زیر قرضــش خلاص شود. پس كسیكه قسم غمـــوس میخورد در گناه غوطه ور شده است زیرا جز گناهان كبیره بشمار میرود و باید توبه و استغفار نماید.

٢- قسم مُنعـقد : آن قسمی را گویند كه برای كار آینده سوگند خورده باشد و اگر بر خلاف قسـمی كه برای آینده خورده است عمل كند، مثلاً : شخصی قسم خورده كه فلانی به خانه من نیاید و یا من به خانه فالانی نمیروم، اما بعد ازمدتی اشخاص دیگر سبب میشوند تا این شخص به خانه فالانی برود و فلانی به خانه اش بیاید » در این صورت خلاف قسم عمل میشود باید شخصیكه قسم خورده كفاره بپردازد.                                       

٣- قسم لــغـــو : آن قسمی است كه بركار گذشته سوگند خورده شود وتصور فرد این است كه از راست قسم خورده است اما بعد معلوم میشود كه عملی كه بخاطرش قسم خورده دروغ است. شاید خداوندمتعال از این نوع قسم مواخذه وپرسان ننماید چونكه قصد قسم از ابتداء دروغ نبوده است.  

كفاره قسم خوردن: كفاره قسم خوردن به چند طریق اداء میشود واگریكی ازاین طریق ها اداء شود كفاره قسم اداء میشود. ١- كسیكه قسم وسوگند خود را میشكند باید در مقابل آن یك غلام و برده را آزاد كند. ٢- كسیكه قسم وسوگند خود رامیشكند باید درمقابل آن ده نفرازفقراء را طعام دهد،ازآن طعام متوسط كه اهل خود غالباً صرف مینماید. ٣- كسیكه قسم وسوگند خودرامیشكندبایددرمقابل آن به هریك ازآن ده نفركه قبلاً ذكرشده نیم من گندم بدهد ویا پول نیم من گندم رابه آنها پرداخت نماید. ٤- كسیكه قسم وسوگند خودرامیشكند بایددرمقابل به آن ده نفری كه قبلاً ذكرشد،جامعه ولباس بپوشاند. ٥- كسیكه قسم وسوگند خود رامیشكند باید درمقابل آن سه روز،روزه بگیرد.  

قابل یادآوری است كه: اگر شخصی برای یك موضوع چند مرتبه قسم خورد و بعداً آن قسم را شكستاند بر وی یك كفار قسم كافی است و كفاره قسم به كسانی داده شود و یا تعلق بگیرد كه گرفتن زكات بر آنها جایز باشد.    

نگارنده:ابوعبدالله مولوی حافظ محمدانور شهنوازی        

 

سرویس : مقاله
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - ۱۵:۰۴
کد خبر: ۴۲۳۶۷۹
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۳/۲۳ - ۰۹:۴۸
نقش ژاپن در تسلیح صدام و کاهش قدرت دفاعی ایران
ژاپن در کنار کشور‌هایی مثل آمریکا، آلمان، انگلستان و فرانسه به عنوان یکی از کشور‌های حامی صدام در دوران جنگ تحمیلی شناخته می‌شود و اکنون نیز که همانند آن دوران کشور‌های حامی صدام به دنبال محدود کردن ق...
۱۳۹۸/۳/۲۳ - ۰۹:۲۴
سرلشکر سلامی: باید فاصله حرف و عمل را کم کرد
فرمانده کل سپاه با بیان اینکه باید با تلاش جهادی فاصله بین حرف و عمل را روز به روز کمتر کرد، گفت: گام دوم انقلاب اساساً برای تشکیل تمدن اسلامی است و این به دست ما باید محقق شود.
۱۳۹۸/۳/۲۳ - ۰۸:۵۵
سوزن دوزی؛ نقش جان بر دل پارچه
هنرمند سوزن‌ دوز در سایه عشق و علاقه و با حوصله‌ طرح‌ های افسونگر و خیال‌پرور خود را نخ و سوزن بر روی پارچه نقش می‌ زند و عاشقانه هنر خود را از جان و دل به نمایش می گذارد.
۱۳۹۸/۳/۲۳ - ۰۸:۳۵
«شینزو آبه» با امام خامنه‌ای دیدار کرد
نخست وزیر ژاپن با مقام معظم رهبری دیدار کرد.
۱۳۹۸/۳/۲۱ - ۰۷:۳۶
پاسخ رهبر معظم انقلاب به ۵ پرسش کلیدی درباره «اختلال در دستگاه محاسباتی»
ایجاد اختلال در دستگاه محاسباتی در جهتِ تغییر در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری مسئولان کشور با هدف موفقیت در «جنگ اراده‌ها» یکی از موضوعات مهم مطرح شده توسط حضرت آیت‌الله خامنه‌ای است. ایشان در بُرهه‌های مخ...
۱۳۹۸/۳/۲۱ - ۰۷:۱۴
ترامپ کوچکتر از آن است که بر اراده مردم ایران تاثیر بگذارد/ بادبادک تبلیغات آمریکا ترکید
وزیر اطلاعات با بیان اینکه ترامپ کوچکتر از آن است که بر اراده مردم ایران تاثیر بگذارد، گفت: بادبادک تبلیغات آمریکا ترکید.
۱۳۹۸/۳/۲۱ - ۰۶:۵۸
سردار غیب‌پرور‌: دشمنان توان مقابله با ایران را ندارند / در راه پاسداری از انقلاب اسلامی مشکلات را تحمل می‌کنیم
رئیس سازمان بسیج مستضعفین ‌گفت: دشمنان در سراسر جهان تهدید می‌کنند اما توان مقابله با ایران اسلامی را ندارند.
۱۳۹۸/۳/۲۱ - ۰۶:۴۹
تمجید رهبر انقلاب از کتاب «دلتنگ نباش!» شرح زندگی شهید قربانی
رهبر انقلاب در جریان دیدار با نویسنده کتاب «دلتنگ نباش»، شرح زندگی شهید قربانی، از این کتاب و قلم نگارنده تقدیر و در ضمن گفتگو با همسر شهید از وی تجلیل کردند.
۱۳۹۸/۳/۱۸ - ۱۲:۱۲
منطقه ماووت و آخرین لحظات حیات آسمانی جانشین معاونت اطلاعات نیروی زمینی سپاه
آمده بود برای مشخص کردن کمینگاه ها اما هنوز چند قدمی نرفته بود که...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۵/۲/۱۰ - ۱۸:۱۳
نفوذ اقتصادی، امنیتی تکنیک و عملیات دشمن ولی نفوذ فرهنگی و سیاسی راهبرد اوست/ آمریکا در ترویج لاابالی‌گری به‌دنبال آندلس‌سازی ایران است
معاون فرهنگی مجمع جهانی بیداری اسلامی گفت: چون جنس انقلاب اسلامی ایران ذاتاً فرهنگی بود، عموماً دشمنی و ستیزها با جریان انقلاب هم ماهیتی فرهنگی دارد بنابراین دشمن‌شناسی فرهنگی با تاکید بر نفوذ فرهنگی ...
۱۳۹۵/۱/۶ - ۱۹:۳۹
تحفه ای در دست مسافران نوروزی
صنایع دستی سیستان و بلوچستان، بیانگر استعداد، ذوق، هنر و آفرینش های سازنده هنرمندان سیستانی و بلوچ در طول تاریخ است.
۱۳۹۵/۱/۳ - ۱۳:۲۳
مبارزاتى كه مردان شجاع و دلاور اين طايفه با رشادت سردار جيندخان توانستند تاريخ را در شرق كشور براى افتخار و اقتدار خاك وطن رقم زنند
سال نود و پنج يكصدمين سال مبارزات طايفه بزرگ شهنوازى با استمارگران بريتانياى است
۱۳۹۵/۲/۹ - ۱۰:۲۲
تقدیر وتشکر سرطایفه شهنوازی سردار حاج خوبیار خان شهنوازی از قرارگاه قدس
وجا دارداز قرارگاه سپاه قدس کمال تشکر وقدر دانی داشته باشم که به موقع وکمتر از 24ساعت این مزدوران راشناسایی وبه هلاکت رساندند و آرامش وآسایش را به جامعه هدیه دادند
۱۳۹۵/۱/۲۱ - ۱۳:۰۰
سفر وزیر آموزش وپرورش کشور به شهرستان خاش
تصاویر مربوط به سفر وزیر آموزش وپرورش درخصوص شهیدگنگوزهی
۱۳۹۵/۱/۲۵ - ۲۰:۰۱
تصاویر رزمایش
تصاویر رزمایش پیامبر اعظم در سیاه چادر شهنوازی
۱۳۹۵/۱/۲ - ۱۵:۰۳
گروه های جهادی برای خدمت رسانی به محرومان آماده اند/ حضور 16 گروه اهل سنت در اردوی جهادی نوروز 95
مسئول بسیج سازندگی سیستان و بلوچستان از آمادگی گروه های جهادی برای خدمت رسانی به مناطق محروم استان خبر داد.
۱۳۹۵/۱/۱۰ - ۱۹:۳۲
جزئیات شرکت ۹هزار نفر در عروسی با شادباش یک‌میلیارد و ۸۵۰میلیون تومانی/ داماد رکورد برادرش را شکست + عکس
قبیله قریشی‌های بندرعباس سال‌هاست که با زنده نگه‌داشتن رسم اعطای فضل به داماد با احیای نوع‌دوستی و نمایش اتحاد و همدلی رکورددار پرداخت شادباش در کشور هستند.
۱۳۹۵/۸/۲۴ - ۱۰:۲۶
ایثار آخرین درس معلم خاشی/ زندگی دوباره دانش آموزان با اهدای جان معلم جوان+ عکس
مدیر کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان گفت: درپی نجات دانش آموزانی که بر اثر ریزش دیوار مخروبه ای جان آنان در خطر بود معلم فداکار حمیدرضا گنگوزهی جان به جان آفرین تسلیم کرد.
۱۳۹۴/۱۲/۲۲ - ۱۱:۲۵
غرق شدن پدر و پسر خاشي در سد خاكي روستاي دجنگ + تصاوير
رييس جمعيت هلال احمر شهرستان خاش از غرق شدن غرق شدن پدر و پسر خاشي در سد خاكي روستاي دجنگ خاش از توابع بخش نوك آباد اين شهرستان خبر داد.
۱۳۹۴/۵/۲۸ - ۰۸:۵۳
بیمارستان سوختگی گلستان به بهره برداری می‌رسد
سخنگوی طرح تحول نظام سلامت استان گلستان گفت: بیمارستان ۲۰ تختخوابی سوختگی گرگان با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع و با اعتبار سازه‌ای به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان در هفته دولت افتتاح می‌شود.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۵:۱۸
هنوز فشارهای اقتصادی بر ایران ادامه دارد
استاد دانشگاه‌های گلستان گفت: در سه ماهه اول سال حجم سرمایه گذاری‌های تائید شده ایران تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی به سه میلیارد دلار رسید و این در حالی است که ...
۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۱:۴۶
جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار است
خبرگزاری شبستان: مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار بوده و انتظار فرج افضل اعمال و عبادات است.
۱۳۹۶/۱۱/۲۱ - ۲۲:۲۹
بیانیه طایفه شهنوازی وسردارحاج خوبیار شهنوازی به مناسبت دهه فجر
دهه فجر یاد آور روزهای شیرین وبه یاد ماندنی انقلاب است با گذشت سی ونهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران ،پیش روندگی انقلاب ونظام اسلامی را در گرو خدامحوری ،دشمن شناسی ،ولایت مداری وپایبندی به آرمان...
۱۳۹۴/۱۲/۲۷ - ۱۳:۱۳
سردار سلیمانی: تحریم‌ها دهها برابر هم شود، ایران حمایتش از فلسطین را قطع نمی‌کند
یک شبکه لبنانی از دیدار هیأت حماس که بهمن‌ماه به تهران آمد با سردار قاسم سلیمانی خبر داد و گفت که وی اعلام کرده که اگر تحریمها علیه ایران دهها برابر هم شود، ایران دست‌ از حمایت فلسطین برنخواهد داشت.
۱۳۹۴/۱۲/۲۲ - ۱۱:۲۵
غرق شدن پدر و پسر خاشي در سد خاكي روستاي دجنگ + تصاوير
رييس جمعيت هلال احمر شهرستان خاش از غرق شدن غرق شدن پدر و پسر خاشي در سد خاكي روستاي دجنگ خاش از توابع بخش نوك آباد اين شهرستان خبر داد.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۲:۰۳
نهادینه کردن فرهنگ اسلامی با «زور» نمی‌شود
نماینده مردم کهنوج در مجلس با بیان اینکه در نهادینه کردن فرهنگ اسلامی نمی‌توانیم از زور استفاده کنیم گفت: ما باید زمینه سازی کنیم تا افراد به این فرهنگ گرایش پیدا کنند.
۱۳۹۴/۵/۲۷ - ۱۰:۱۳
آب شرب تهران سالم است/ مردم فریب تبلیغات فیلتر تصفیه آب را نخورند
مسئول کارگروه آب و فاضلاب شانزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی با عنوان این مطلب که آب شرب تهران سالم است، درباره اثربخشی فیلترهای تصفیه آب گفت: به مردم توصیه می‌کنیم فریب تبلیغات تجاری را نخورند.
۱۳۹۴/۴/۱۳ - ۱۱:۲۰
مراسم احیای شبهای قدر در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود
مراسم احیای لیالی قدر در مسجد دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود.