وبسایت خبری
امروز: دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹

رهسپاریم با ولایت تا شهادت زنده ایم

ترسیم دغدغه‌های مجلس یازدهم در نخستین نطق قالیباف
رییس مجلس یازدهم در نخستین نطق پیش از دستور خود ضمن ترسیم دغدغه‌های پارلمان جدید در حوزه سیاست داخلی و خارجی، اقتصاد و فرهنگ، اجتناب توامان از تقابل و تسامح با نهادهای دیگر را رویکرد منتخبان دور تازه قانونگذاری اعلام کرد.

به گزارش سرویس خبری پایگاه اطلاع رسانی طایفه شهنوازی.. «محمدباقر قالیباف» در جلسه علنی روز یکشنبه ۱۱ خرداد ماه مجلس شورای اسلامی و در نخستین سخنرانی رسمی خود در مقام رییس پارلمان به محورهای مهم از مسوولیت‌های تعریف شده برای منتخبان دوره یازدهم پرداخت. اشاره‌های رییس مجلس به موضوعاتی چون کاهش سرمایه اجتماعی، استراتژی مجلس در زمینه سیاست خارجی و عبور توامان از تقابل و تسامح های سیاسی در امر کشورداری، می‌تواند سرفصل مهم‌ترین ماموریت‌های تعریف شده منتخبان یازدهم برای چهار سال آینده باشد.

مجلسی برای ایران، پادزهر کاهش سرمایه اجتماعی کشور

قالیباف در بخش نخست سخنان خود به رسم تمام ادوار مجلس با تاکید بر اینکه مجلس یازدهم خود را نماینده همه مردم ایران می‌داند، گفت: «نخستین تهدید، کاهش سرمایه اجتماعی نظام است که در نتیجه ناکارآمدی اشباع شده مدیریتی کشور و فاصله گرفتن مسوولان از اصول انقلاب ایجاد شده و متاسفانه چالش اقتصادی و معیشتی را بوجود آورده که زمینه‌ساز بیکاری و آسیب‌های اجتماعی فراگیر شده است.»

ناکامی‌های گوناگون در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، ناکارآمدی اشباع شده مدیریتی، فاصله گرفتن مسوولان از اصول انقلاب و در نهایت چالش اقتصادی و معیشتی در دیدگاه قالیباف از اصلی‌ترین دلایل کاهش سرمایه اجتماعی کشور است.

نشان‌های اشاره مهم رییس مجلس به کاهش سرمایه اجتماعی نظام را میتوان در همین انتخابات مجلس یازدهم هم مشاهده کرد.  پذیرفتن واقعیت کاهش سرمایه اجتماعی از سوی مسوولان و تصمیم گیران می‌تواند نخستین گام در مسیر بازگشت این پارامتر مهم باشد و مجلس یازدهم اگر در مسیر تاکید رییس خود مبنی بر نمایندگی همه مردم ایران حرکت کند و منافع ملی را در اولویت پروسه قانونگذاری قرار دهد می‌تواند در ادامه مسیر موفقیت‌هایی به دست آورد.

اصول الگوی مدیریت جهادی

رییس مجلس در نطق پیش از دستور خود از خطری که از ناحیه کاهش سرمایه اجتماعی کشور را تهدید می کند، سخن گفت اما در ادامه برای دفع چنین خطری الگویی از مدیریت جهادی مبتنی بر رهنمودهای رهبر انقلاب و اصول مشخص ارائه کرد. باور به مبانی قرآنی و سنت‌های الهی و استعانت مستمر از آن‌ها، مردمی‌سازی حکمرانی و اقتصاد، تلاش و کوشش مجاهدانه و امیدوارانه، توجه ویژه به معنویت و اخلاق اسلامی، وحدت کلمه مردم و همگرایی نخبگان، توجه و میدان دادن به نسل جوان پرانگیزه و در نهایت توجه ویژه به عدالت اصول هفتگانه قالیباف در الگوی مدیریت جهادی است که از دیدگاه وی می‌تواند راهگشای بسیاری از گره‌های کور در کشور باشد. از میان این مبانی هفتگانه، مردمی‌سازی حکمرانی و اقتصاد، پیش از این در فرآیند کوچک سازی دولت و خصوصی‌سازی بنگاه‌های اقتصادی مورد توجه قرار گرفته بود اما موانع بی‌شمار از نتیجه بخشی این دو اقدام مهم پیشگیری می‌کرد. یکی از مهم‌ترین چالش‌های دولت در همه ادوار گذشته گستردگی این نهاد و یکی از بزرگ ترین مشکلات اقتصاد ایران دولتی بودن آن است که می‌توان امیدوار بود مجلس جدید با سرلوحه قراردادن الگوی مدیریت جهادی بتواند در مسیر قانوگذاری شفاف در این حوزه مفید واقع شوند.

میدان دادن به جوانان، بند تکرار شده در سخنرانی‌های بسیاری از مسوولان و شخصیت‌های سیاسی دستکم در یک دهه گذشته بوده است. پیش از انتخابات مجلس یازدهم در مسیر اجرایی شدن این سخنان، تلاش شد چهره‌های جوان و تحصیلکرده به بهارستان راه یابند اما میانگین سنی هیات رییسه مجلس نشان می‌دهد این تلاش ها چندان هم موفقیت آمیز نبوده است. اگر یکی از بنیان‌های الگوی جهادی را جوانگرایی بدانیم، می‌توان در ادامه کار پارلمان یازدهم شاهد بها دادن بیشتر به جوانان، دانش و حتی تجربه آن‌ها بود و به توصیف رییس مجلس از ظرفیت آن‌ها به عنوان موتور متحرکه این کشتی پرتلاطم بهره جست.

ضرورت برنامه‌ریزی برای مقابله با زیاده خواهی‌های آمریکا

بخش دیگری از نخستین نطق پیش از دستور رییس مجلس یازدهم، به موضوع سیاست خارجی و راهبرد مجلس در عرصه دیپلماسی اختصاص یافت. قالیباف در این بخش تصریح کرد: «مجلس یازدهم، استکبارستیزی را، هم آرمانی اعتقادی و هم منفعتی راهبردی می‌داند و مذاکره و سازش با آمریکا به عنوان محور استکبار جهانی را، بی‌حاصل و پرضرر ارزیابی می کند. راهبرد ما در برخورد با آمریکای تروریست، تکمیل زنجیره انتقام خون شهید سلیمانی است.»

مذاکره با آمریکا در شرایط کنونی موضوعی مطرود از سوی همه جریان‌های سیاسی و مسوولان کشور بوده و بارها از سوی رییس جمهوری و وزیر امورخارجه مورد تاکید قرار گرفته، استکبار ستیزی مورد اشاره قالیباف هم از همان ابتدای انقلاب خط قرمز نظام و حتی مردم بوده است. هرچند مخالفت با آمریکا و استکبار ستیزی آرمانی طی چهار دهه گذشته هزینه‌ها و تبعاتی برای مردم ایران داشته و کارزار فشار حداکثری دونالد ترامپ تنها یک نمونه آن و البته سخت‌ترین آن‌هاست اما سخنان رییس مجلس نشان می‌دهد که قطعا راهی برای مقابله با زیاده‌خواهی های آمریکا در ذهن و برنامه منتخبان مجلس یازدهم وجود دارد.

از واقعیت تاثیر تحریمها گریزی نیست و در شرایط کنونی آنچه برای مردم اهمیت دارد، نحوه مقابله مجلس یازدهم با تاثیرات این تحریم ها است.  فروش نفت جمهوری اسلامی به دلیل تحریم‌های آمریکا در حال نزول به پایین‌ترین سطح ممکن است و کاهش قیمت جهانی این ماده هم نشان از آغاز عبور از نفت دارد. این میان ایران به عنوان یکی از کشورهایی که تاکنون هزینه‌های اداره آن متکی به درآمدهای نفتی بوده، باید واقعیت کاهش صادرات نفت خود را بپذیرد و برای جبران درآمدهای آن برنامه‌ریزی کند. برای این برنامه‌ریزی نیاز به شناسایی ظرفیت‌هایی است که از فهرست تحریم‌های بلند بالای تاجر کاخ سفید در امان مانده باشد.

قالیباف در تبیین بخش دیگری از راهبرد مجلس آینده در عرصه سیاست خارجی گفت: مجلس یازدهم، در عین باور به درون زایی و مردم باوری، برونگرایی را نیز مد نظر قرار می‌دهد. مجلس معتقد است برونگرایی باید با تمرکز بر کشورهای منطقه به ویژه همسایگان، و در کنار آنها قدرت های بزرگی باشد که در سختی‌ها با ما دوستی کردند و منافع راهبردی قابل توجهی با ما دارند.» اجرایی شدن این راهبرد در میدان عمل نیز، نیازمند اقناع همسایگان ایران و قدرت‌های بزرگ برای ایستادن مقابل ایران هراسی‌ها و تهدیدات آمریکاست که مجلس می‌تواند در زمینه این اقناع گام بردارد.

رویکرد مجلس؛  نه تقابل نه مسامحه

رییس مجلس در نطق پیش از دستور روز یکشنبه، به موضوعات مهمی در حوزه سیاست داخلی پرداخت که یکی از پربحث‌ترین آن ها نحوه تعامل قوه مقننه با دیگر قوا به ویژه قوه قضاییه است. قالیباف در این زمینه گفت: «مجلس یازدهم نه بنای تقابل و مچ‌گیری دارد و نه در پیگیری منافع و حقوق مردم مسامحه می‌کند. مجلس یازدهم تلاش می‌کند موانع قانونی دولت در مسیر خدمت رسانی به مردم را حذف و اصلاح کند.» با وجود تمام حاشیه‌ها و اظهارنظرها درباره آینده رابطه یک ساله دولت دوازدهم و مجلس یازدهم به نظر می‌رسد با این اظهارات قالیباف، مجلس تصمیم دارد تعامل با دولت را بی‌آنکه متهم به مسامحه شود زیربنای اقدامات خود قرار دهد.

بنایی که در صورت پاگرفتن و استواری می‌تواند بنیاد اعتماد مردم به دو قوه را هم تثبیت کند. این نوع تعامل ضمن حراست از منافع مردم از سوی وکلای آن ها، از چالش های جناحی و سیاسی میان دولت و مجلس پیشگری کند، قوه مقننه را به راس امور قانونگذاری و نظارت بازگرداند و دولت را هم نگران اقدامات مجلس نکند. رییس مجلس یازدهم در پایان نطق تحوّل در مجلس و احیای جایگاه و شان مجلس را، الزام اولیه برای هر اقدام موثّر در حل مسائل کشور و مشکلات مردم دانست و گفت: «مجلس باید تغییر را از خود آغاز کند و شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و کارآمدسازی، چهار رویکرد اصلی در تحوّل مجلس خواهد بود.» رویکردهای مورد اشاره در سخنان قالیباف، نیاز غیرقابل انکار حکومت داری است و امید جامعه ایران طی چهارسال آینده به اجرایی شدن این سخنان در عرصه سیاست و اقتصاد است تا از رهگذر چنین اقداماتی آرامش نسبی به جامعه متلاطم بازگردد.

 

سرویس : کشور
تاریخ : ۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۱۲:۰۳
کد خبر: ۴۲۵۸۰۹
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۴/۱۶ - ۱۱:۴۰
فرهنگ شهادت انقلاب را در برابر دشمنان بیمه خواهد کرد
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های ذفاع مقدس آذربایجان شرقی اظهارداشت: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و راه و سیره امام خمینی(ره) و شهدا، روحیه اعتماد به نفس و جمله «ما می توانیم» را در جامعه تضمین و نظا...
۱۳۹۹/۴/۱۶ - ۱۱:۲۸
تعامل بین سپاه و مرزبانی در جنوب شرق کشور سبب امنیت پایدار مرزها می‌شود
فرمانده مرزبانی ناجا گفت: تعامل بین سپاه و مرزبانی در جنوب شرق کشور موجب امنیت پایدار مرزها می‌شود که ضروریست این تعامل بیش از پیش ارتقا یابد.
۱۳۹۹/۴/۱۶ - ۱۱:۱۹
فرمانده مرزبانی ناجا: تقویت مرزها نقش موثری در برقراری امنیت شهروندان دارد
فرمانده مرزبانی ناجا گفت: تقویت مرزهای جمهوری اسلامی ایران در برقراری امنیت مطلوب شهروندان و مرزنشینان بسیار موثر است و برای ساخت جاده‌های مرزی، خاکریزها و کانال‌ها نیازمند اعتبار ویژه هستیم.
۱۳۹۹/۴/۱۳ - ۱۸:۵۷
فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه نیکشهر:
خانواده شهدا نور چشم ما هستند
فرمانده سپاه نیکشهر در دیدار با خانواده شهید والامقام عصا کریمی گفت:خانواده شهدا نور چشم ما هستند و ما باید در هر شرایطی قدردان آنان باشیم.
۱۳۹۹/۴/۱۰ - ۱۶:۵۷
سرلشکر سلامی:
راهی جز قوی شدن نداریم/ می‌توانیم دشمنان را با شکست‌های سریالی بیشتری مواجه کنیم
فرمانده کل سپاه گفت: ما در شرایط تحریم و مشکلاتی که دشمنان برای ما ایجاد کردند، استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا را شکست دادیم؛ امروز که آنان دچار مشکلات اساسی هستند، می‌توانیم آن‌ها را با شکست‌های سری...
۱۳۹۹/۴/۱۰ - ۱۶:۴۵
«حسن ابوالقاسمی» فرمانده دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) شد
حسن ابوالقاسمی با حکم سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه به عنوان فرمانده جدید دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) منصوب شد.
۱۳۹۹/۴/۱۰ - ۱۶:۳۶
حکم اعدام برای «روح الله زم»/ بازگشت ۱۲ هزار میلیارد بدهی گروه فلاحتیان/ از خون حاج‌قاسم نمی‌گذریم
سخنگوی قوه قضائیه از حکم اعدام برای «روح الله زم» خبر داد و گفت: این حکم غیر قطعی است و اگر فرجام خواهی شود پرونده به دیوان عالی کشور خواهد رفت.
۱۳۹۹/۴/۸ - ۲۰:۵۶
مهم‌ترین دغدغه مسئولان باید معیشت مردم باشد
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در شرایطی در مجلس یازدهم، کار را شروع کرده‌ایم که وضع اقتصادی کشور، وضع خوبی نبوده و مردم ما در حوزه اقتصاد حال خوبی ندارند، امروز بحث مسکن به دغدغه مهم مردم تبدیل ش...
۱۳۹۹/۴/۶ - ۱۶:۵۲
مردم برای مقابله با گرانی به صحنه بیایند/ حرکت به سمت تولید
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شیراز گفت: در راستای مقابله با گرانی نمایندگان مردم در مجلس، دولت، قوه قضائیه و مردم باید به صحنه بیایند.
۱۳۹۹/۴/۶ - ۱۶:۳۶
انقلاب اسلامی نمای بزرگی از حجت‌های روی زمین را نشان داد
فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان گفت: انقلاب اسلامی ایران نمای بزرگی از حجت‌های روی زمین را نشان داد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۵/۲/۱۰ - ۱۸:۱۳
نفوذ اقتصادی، امنیتی تکنیک و عملیات دشمن ولی نفوذ فرهنگی و سیاسی راهبرد اوست/ آمریکا در ترویج لاابالی‌گری به‌دنبال آندلس‌سازی ایران است
معاون فرهنگی مجمع جهانی بیداری اسلامی گفت: چون جنس انقلاب اسلامی ایران ذاتاً فرهنگی بود، عموماً دشمنی و ستیزها با جریان انقلاب هم ماهیتی فرهنگی دارد بنابراین دشمن‌شناسی فرهنگی با تاکید بر نفوذ فرهنگی ...
۱۳۹۵/۱/۶ - ۱۹:۳۹
تحفه ای در دست مسافران نوروزی
صنایع دستی سیستان و بلوچستان، بیانگر استعداد، ذوق، هنر و آفرینش های سازنده هنرمندان سیستانی و بلوچ در طول تاریخ است.
۱۳۹۵/۱/۳ - ۱۳:۲۳
مبارزاتى كه مردان شجاع و دلاور اين طايفه با رشادت سردار جيندخان توانستند تاريخ را در شرق كشور براى افتخار و اقتدار خاك وطن رقم زنند
سال نود و پنج يكصدمين سال مبارزات طايفه بزرگ شهنوازى با استمارگران بريتانياى است
۱۳۹۵/۲/۹ - ۱۰:۲۲
تقدیر وتشکر سرطایفه شهنوازی سردار حاج خوبیار خان شهنوازی از قرارگاه قدس
وجا دارداز قرارگاه سپاه قدس کمال تشکر وقدر دانی داشته باشم که به موقع وکمتر از 24ساعت این مزدوران راشناسایی وبه هلاکت رساندند و آرامش وآسایش را به جامعه هدیه دادند
۱۳۹۵/۱/۲۱ - ۱۳:۰۰
سفر وزیر آموزش وپرورش کشور به شهرستان خاش
تصاویر مربوط به سفر وزیر آموزش وپرورش درخصوص شهیدگنگوزهی
۱۳۹۵/۱/۲ - ۱۵:۰۳
گروه های جهادی برای خدمت رسانی به محرومان آماده اند/ حضور 16 گروه اهل سنت در اردوی جهادی نوروز 95
مسئول بسیج سازندگی سیستان و بلوچستان از آمادگی گروه های جهادی برای خدمت رسانی به مناطق محروم استان خبر داد.
۱۳۹۵/۱/۲۵ - ۲۰:۰۱
تصاویر رزمایش
تصاویر رزمایش پیامبر اعظم در سیاه چادر شهنوازی
۱۳۹۵/۱/۱۰ - ۱۹:۳۲
جزئیات شرکت ۹هزار نفر در عروسی با شادباش یک‌میلیارد و ۸۵۰میلیون تومانی/ داماد رکورد برادرش را شکست + عکس
قبیله قریشی‌های بندرعباس سال‌هاست که با زنده نگه‌داشتن رسم اعطای فضل به داماد با احیای نوع‌دوستی و نمایش اتحاد و همدلی رکورددار پرداخت شادباش در کشور هستند.
۱۳۹۵/۸/۲۴ - ۱۰:۲۶
ایثار آخرین درس معلم خاشی/ زندگی دوباره دانش آموزان با اهدای جان معلم جوان+ عکس
مدیر کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان گفت: درپی نجات دانش آموزانی که بر اثر ریزش دیوار مخروبه ای جان آنان در خطر بود معلم فداکار حمیدرضا گنگوزهی جان به جان آفرین تسلیم کرد.
۱۳۹۴/۱۲/۲۲ - ۱۱:۲۵
غرق شدن پدر و پسر خاشي در سد خاكي روستاي دجنگ + تصاوير
رييس جمعيت هلال احمر شهرستان خاش از غرق شدن غرق شدن پدر و پسر خاشي در سد خاكي روستاي دجنگ خاش از توابع بخش نوك آباد اين شهرستان خبر داد.
۱۳۹۴/۵/۲۸ - ۰۸:۵۳
بیمارستان سوختگی گلستان به بهره برداری می‌رسد
سخنگوی طرح تحول نظام سلامت استان گلستان گفت: بیمارستان ۲۰ تختخوابی سوختگی گرگان با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع و با اعتبار سازه‌ای به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان در هفته دولت افتتاح می‌شود.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۵:۱۸
هنوز فشارهای اقتصادی بر ایران ادامه دارد
استاد دانشگاه‌های گلستان گفت: در سه ماهه اول سال حجم سرمایه گذاری‌های تائید شده ایران تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی به سه میلیارد دلار رسید و این در حالی است که ...
۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۱:۴۶
جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار است
خبرگزاری شبستان: مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار بوده و انتظار فرج افضل اعمال و عبادات است.
۱۳۹۶/۱۱/۲۱ - ۲۲:۲۹
بیانیه طایفه شهنوازی وسردارحاج خوبیار شهنوازی به مناسبت دهه فجر
دهه فجر یاد آور روزهای شیرین وبه یاد ماندنی انقلاب است با گذشت سی ونهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران ،پیش روندگی انقلاب ونظام اسلامی را در گرو خدامحوری ،دشمن شناسی ،ولایت مداری وپایبندی به آرمان...
۱۳۹۴/۱۲/۲۷ - ۱۳:۱۳
سردار سلیمانی: تحریم‌ها دهها برابر هم شود، ایران حمایتش از فلسطین را قطع نمی‌کند
یک شبکه لبنانی از دیدار هیأت حماس که بهمن‌ماه به تهران آمد با سردار قاسم سلیمانی خبر داد و گفت که وی اعلام کرده که اگر تحریمها علیه ایران دهها برابر هم شود، ایران دست‌ از حمایت فلسطین برنخواهد داشت.
۱۳۹۴/۱۲/۲۲ - ۱۱:۲۵
غرق شدن پدر و پسر خاشي در سد خاكي روستاي دجنگ + تصاوير
رييس جمعيت هلال احمر شهرستان خاش از غرق شدن غرق شدن پدر و پسر خاشي در سد خاكي روستاي دجنگ خاش از توابع بخش نوك آباد اين شهرستان خبر داد.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۲:۰۳
نهادینه کردن فرهنگ اسلامی با «زور» نمی‌شود
نماینده مردم کهنوج در مجلس با بیان اینکه در نهادینه کردن فرهنگ اسلامی نمی‌توانیم از زور استفاده کنیم گفت: ما باید زمینه سازی کنیم تا افراد به این فرهنگ گرایش پیدا کنند.
۱۳۹۴/۵/۲۷ - ۱۰:۱۳
آب شرب تهران سالم است/ مردم فریب تبلیغات فیلتر تصفیه آب را نخورند
مسئول کارگروه آب و فاضلاب شانزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی با عنوان این مطلب که آب شرب تهران سالم است، درباره اثربخشی فیلترهای تصفیه آب گفت: به مردم توصیه می‌کنیم فریب تبلیغات تجاری را نخورند.
۱۳۹۴/۴/۱۳ - ۱۱:۲۰
مراسم احیای شبهای قدر در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود
مراسم احیای لیالی قدر در مسجد دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود.